Kuru Fasulye Tohumu Ekimi ve Bakımı
07 Temmuz 2024

Kuru Fasulye Tohumu Ekimi ve Bakımı

Kuru Fasulye Tohumu

Kuru fasulye, baklagiller familyasına ait olup, Phaseolus cinsine mensuptur ve anavatanı Orta Amerika'dır. Kuru fasulye, insanların beslenmesinde önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Protein, B grubu vitaminleri, potasyum, demir, çinko ve lif açısından oldukça zengindir. Kuru fasulye, bölgemizin ana ürünü olan buğday için mükemmel bir ön bitkidir. Kuru fasulyeden sonra ekilen buğdayda %20'lere kadar verim artışı gözlemlenmektedir.

Kuru Fasulye Tohumu İklim İsteği

Kuru fasulye, sıcak iklim bitkisidir ve soğuğa karşı oldukça hassastır. Uygun çimlenme sıcaklığı 18-20 derece olup, en uygun büyüme sıcaklığı ise 20-25 derece arasında değişir.

Kuru Fasulye Tohumu Toprak İsteği

Kuru fasulye, tınlı, kumlu-tınlı ve derin yapıda organik maddece zengin toprakları tercih eder. Tuz oranı yüksek topraklarda kuru fasulye yetiştirilmesi önerilmez. Geçirgenliği zayıf olan toprakları ise hiç sevmez. Sonbaharda sürülen tarla, baharda yabancı otlar çapa yoluyla ya da kimyasal yolla temizlenip ekime hazır hale getirilir. Kazık köklü olan fasulyenin derinlere kadar kök salabilmesi için, toprağın çok sıkıştırılmaması gerekir.

Kuru Fasulye Tohumunun Ekimi

Kuru fasulye tohumunun ekim zamanı, toprak ısısıyla yakından ilişkilidir. Çimlenmenin gerçekleşmesi için toprak ısısının en az 8-10 derece olması gerekir. Toprak ısısı düşük olursa kuru fasulyede çimlenme gecikir. Daha yüksek sıcaklıklarda tohumların çimlenme ve çıkışı daha hızlı olur. Toprak ısınmadan yapılan ekimlerde tohumlar, toprak ısınıncaya kadar çimlenme gerçekleşmez ve tohumun çıkışı gecikir. Bölgemizde en uygun ekim zamanı 1-15 Mayıs arasındadır. Fasulye, bir baklagil bitkisi olduğundan, kendi azotunu kendisi üretir.

Kuru Fasulye Tohumunu Gübreleme

Yapılacak gübreleme için öncelikle toprak analizi yaptırmak gereklidir. Fasulye bakteri aşısı yapıldıktan sonra ilk 2-3 hafta bakteriler köklerde aktifleştikten sonra dekara 2-4 kg saf azotlu gübre ve dekara 7-8 kg saf fosforlu gübre ile ekimde vermek gerekir. Topraktan 12-15 kg saf azot kaldıran kuru fasulye tohumu eğer bakteri aşısı yapılmamış ise geriye kalan azotlu gübre üst gübreleme olarak verilmelidir. Demir ve çinkonun eksikliğine oldukça hassastır. Bu elementlerin eksikliğinde gelişemez ve kloroz ile kendini gösteren bu eksiklik giderilmezse verim çok düşük olur. Yabancı otlarla mücadele kimyasal yolla ve çapalama işlemi şeklinde olur. Ayrıca fasulye bir çapa bitkisidir. Çapalanarak toprak havalandırılır ve gevşek hale getirilir.

Kuru Fasulye Tohumu Sulama

Kuru fasulye, çiçekli bir bitkidir ve bu nedenle salma su ile sulanması önerilir. Yaprakları ve çiçekleri çok hassastır, zarar vermeden yağmurlama sulama da yapılabilir. Fasulye toprağındaki faydalı su azaldığında, bitkilerin susuzluk belirtileri gösterdiğinde sulanmalıdır.

Kuru Fasulye Tohumu Hasat Zamanı

Kuru fasulye, bitkinin sebzesi içindeki çekirdek tanelerinin kurutulması sonucu elde edilir. Kuru fasulyeler hasat olgunluğuna geldiğinde, alt kısımdaki sebzeler tamamen kurumuş ve sarı renge döndüğünde hasat gerçekleşir. Sebze içindeki fasulye taneleri beyazlaşmıştır.

Ek Bilgiler

Kuru fasulye, dünya genelinde yaygın olarak tüketilen bir baklagil türüdür ve çeşitli yemeklerde kullanılır. Kuru fasulyenin beslenme açısından önemi, yüksek protein içeriği ve düşük yağ oranından kaynaklanır. Ayrıca, kuru fasulye sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan diyet lifi açısından zengindir. Kuru fasulyenin düzenli tüketimi, kalp sağlığına katkıda bulunabilir, kan şekeri seviyesini düzenleyebilir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yer Fıstığı Tohumunun Ekimi

Yer Fıstığı Tohumunun Ekimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nohut Tohumu Türleri ve Özellikleri

Nohut Tohumu Türleri ve Özellikleri

Amarant Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Amarant Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kenevir Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kenevir Tohumu Türleri ve Özellikleri

Altın Çilek Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Altın Çilek Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Nar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Nijer Tohumu Türleri ve Özellikleri

Nijer Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Şeker Pancarı Tohumunun Hasatı

Şeker Pancarı Tohumunun Hasatı