Kara Hardal Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Kara Hardal Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Hardal Tohumu

Kara hardal tohumu, Helenistik ve Roma dönemlerinden günümüze kadar bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Yapılan arkeolojik kazılarda, kara hardal tohumunun asıl yetişme alanının Batı Asya ve Avrupa olduğu anlaşılmıştır. Hardal bitkisinin birçok türü bulunmaktadır. En bilinen türleri arasında beyaz, kara ve kahverengi hardal türleri yer almaktadır.

Hardalın tohumlarından üretilen baharat ise beyaz, sarı, siyah veya kahverengi olabilir. Tat olarak hafif tatlımsıdır. Özellikle salatalarda, sandviçlerde, et yemeklerinde, peynirlerde, çorbalarda ya da süt mısırına dökülen sos olarak tercih edilebilir.

Ülkemizde genellikle yemeklerin içerisinde kullanılan kara hardal tohumu oldukça faydalı bir bitkidir. Kara hardal tohumu C, E, B ve K vitaminlerini içermektedir. Aynı zamanda fosfor, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri de barındırmaktadır. Sağlık açısından eşsiz bir besindir ve son yıllarda faydaları daha fazla bilinmeye başlanmıştır.

Kara Hardal Tohumunun Faydaları

 • Kara hardal tohumu, özellikle kas ağrısı şikâyeti olan kişiler için oldukça faydalıdır. İçerdiği potasyum ve magnezyum mineralleri sayesinde kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Kas ağrılarınız varsa kara hardal tohumunu lapa haline getirip ağrıyan bölgeye sürmeniz ağrılarınızın hafiflemesine katkı sağlayabilir.
 • Kara hardal tohumu, kan basıncını düşürmekte ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ani felç ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Kara hardal tohumu, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur.
 • Kara hardal tohumu, menopoz döneminde meydana gelen uykusuzluk şikâyetine karşı oldukça etkilidir.
 • Balgam söktürücüdür ve balgamın atılmasına yardımcı olur.
 • İştahsızlık şikâyeti olan kişilerin iştahını artırır ve kilo almalarına yardımcı olur.
 • İçerdiği magnezyum sayesinde kan damarlarının daha iyi çalışmasına destek olur. Yorgunluk ve halsizlik şikâyetlerine karşı etkilidir. Özellikle kolon kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri gibi birçok kanser türüyle mücadele ederek kanserli hücre oluşumlarını yok eder. Kanser riskini azaltması en önemli faydalarından biridir.
 • Metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur ve bedendeki yağların azaltılmasına destek sağlar.
 • Kara hardal tohumu, regl döneminde kadınların sıkça yaşadığı adet sancılarını azaltır.
 • Besin zehirlenmesinde kusarak mideyi boşaltmak için kullanılabilir.
 • Aynı zamanda sedef hastalığı ve kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarına karşı da etkilidir.
 • Kara hardal tohumu, kaynatılmış kına yaprakları ile karıştırılıp saça sürüldüğünde saçlara canlılık kazandırır.

Kara Hardal Tohumunun Zararları

Kara hardal tohumunun cilde doğrudan teması çok uzun sürmemelidir. Bu, ciltte bazı yara oluşumlarına ve tahrişlere neden olabilir. Gözlerle temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Balgam söktürücü olarak göğüs kısmına sürüldüğünde gözlerde yanma ve öksürüğe sebep olabilir. Aşırı tüketilmesi halinde mide ve bağırsakta kan toplanmasına neden olabilir. Önerilen dozda kullanılması gerekir; fazla kullanılması halinde ölümle dahi karşılaşılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tohum Türleri ve Özellikleri

Tohum Türleri ve Özellikleri

Güncel

Domates Tohumu Fide Yetiştirme

Domates Tohumu Fide Yetiştirme